proti - to be online   
Strona główna
O nas
Gdańskie Centrum Mediacji
Aktualności
Partnerzy
Kontakt
Sercem w dwóch krajach
Autor: Janina Januszewska-Skreiberg
Tytuł: Sercem w dwóch krajach.
Podtytuł: Norwesko-polskie pejzaże kulturalne
Wydawca: FISO
Przekład: Magdalena Ułas
Liczba stron: 335
Okładka: miękka ze skrzydełkiem
Format: 16,5 x 23,5
ISBN: 978 83 927 231 5 8
Cena: 39 zł

Książka Sercem w dwóch krajach. Norwesko-polskie pejzaże kulturalne to uzupełniony i zaktualizowany przekład wydanej w Norwegii pracy Med hjertet i to land. Norsk-polske kulturforbindelser. Przedstawia bogatą panoramę związków kulturowych, jakie istniały i wciąż są nawiązywane między środowiskami twórczymi Polski i Norwegii. Gwarantem rzetelności zawartych informacji jest znakomita autorka, Janina Januszewska-Skreiberg, spod której pióra wyszła już znana polskiemu czytelnikowi pozycja Od Ibsena do Twardowskiego. Polsko-norweskie pejzaże kulturalne.

W środowiskach artystycznych Januszewska-Skreiberg jest uważana za swoistą ambasadorkę, za człowieka-instytucję. Jaki pisze historyk dramatu i teatru, komparatysta prof. Lech Sokół, „[pani Janina] jest jedyną kronikarką i komentatorką, która od kilkudziesięciu lat z niebywałą pasją i wytrwałością buduje mosty między naszymi bliskimi geograficznie, a niekiedy (na szczęście dalece nie zawsze) wciąż egzotycznymi dla siebie nawzajem krajami. Jest świadkiem, często jedynym, spotkań i rozmów, przedstawień teatralnych, po których nic nie pozostaje, jeśli nie zostają w porę przez kogoś opisane, i innych wydarzeń. Wspomina i komentuje. Można bez przesady powiedzieć, że nic, co polskie w Norwegii nie jest jej obce, a o naszej kulturze pisze do norweskiej prasy często i systematycznie. Nie ma w dziedzinie relacji między naszymi krajami konkurencji dla jej pisarstwa”.

Podczas lektury Sercem w dwóch krajach czytelnik dowie się między innymi o norweskim pianiście, Thomasie Tellefsenie, który był uczniem Fryderyka Chopina, o tym, że Morten Krogvold, wybitny norweski fotografik, wykonał portrety kompozytorów Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego oraz filozofa Jeremiego Wasiutyńskiego. Znajdzie też informację o muzyce skomponowanej do wierszy noblistki Wisławy Szymborskiej przez światowej sławy norweskiego saksofonistę, Jana Garbarka, a także o piosence Krigeren Grom – muzycznym hołdzie złożonym marynarzom zatopionego przez hitlerowców polskiego kontrtorpedowca ORP Grom przez zespół Grom Plass z Narwiku. I o wielu innych ciekawych powiązaniach.

Profesor Sokół podkreśla, że ważną częścią pisarstwa Januszewskiej-Skreiberg są opowieści o losach naszych rodaków, których chęć zamieszkania, przypadek bądź wojenna czy powojenna konieczność rzuciły do Norwegii.

Ogromnym walorem książki jest gawędziarski styl, liczne i interesujące dygresje, wyraźnie zaznaczany ton osobisty w prezentowanych opiniach, ocenach, przeżyciach i relacjach autorki z wybitnymi twórcami polskimi i norweskimi. Książka jest żywym dowodem słuszności powiedzenia, że aby rozpalać zainteresowania innych, samemu trzeba płonąć.

Autorkę zajmuje teatr, film, literatura, architektura, muzyka, malarstwo, rzeźba, ale pasjonują ją także inne dziedziny, na przykład narciarstwo i alpinistyka. Jej ogromna wiedza wynika z zamiłowań i systematyczności. Od wielu lat bowiem na bieżąco informuje ona czytelników na łamach prasy o wszystkich ważnych inicjatywach w dziedzinie kultury obu krajów.

Pani Janina to gorąca patriotka. Mimo że na stałe mieszka w Norwegii, nie zapomniała o Polsce. Sporo miejsca poświęca w swojej książce żołnierzom Powstania Warszawskiego, uczestnikom bitwy o Narwik (w której brały udział polskie formacje wojskowe), norweskim żołnierzom więzionym w niemieckich oflagach na terenie Polski.

Postawę Janiny Januszewskiej-Skreiberg trafnie podsumował cytowany już prof. Sokół: ona „Nie dzieli swojego serca między dwa kraje. Jest tak, jak sama o sobie napisała w tytule: ma serce zarazem w dwóch krajach”.


Zamów pozycję
Odbiór osobisty
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych*
Po złożeniu zamówienia prosimy o dokonanie przelewu doliczając cenę przesyłki (7 zł).
Dane do przelewu:
Rachunek bankowy: Kredyt Bank 16 1500 1285 1212 8004 4840 0000
Nazwa: Fundacja Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych
Tytuł przelewu: "Wydawnictwo"

kontakt telefoniczny pod nr [058] 322 31 49

*AKCEPTACJA REGULAMINU SPRZEDAŻY I ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH
Akceptuję regulamin i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych z Gdańska (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych- Dz. U. Nr 101 z 2002 r. poz. 926 z późniejszymi zmianami) – na potrzeby sprawnej oraz zgodnej z polskim prawem realizacji zamówienia.

Nasze działania
Strona www.fiso.org.pl zmodernizowana ze środków Projektu Gdańskie Centrum Mediacji,
dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Dołącz do nas na facebook
Copyright © Fundacja Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych
projekt i realizacja: proti - to be online